Dacă-i vorba despre poziționarea față de Rusia, Dungaciu urmează strategia: tăcerea e de AUR

George Simion, Dan Dungaciu și Petrișor Peiu sau AUR in corpore

Niciodată Mugur Ciuvică nu mi-a fost simpatic, dar după ce l-a înghesuit pe Dan Dungaciu, prim-vicepreședintele AUR, s-ar putea să-mi fie. Firește, mă mai gândesc.

Așadar, deunăzi, în cadrul unei emisiuni de la Antena 3, Ciuvică l-a întrebat pe Dungaciu dacă (ipotetic vorbind – n.m.) AUR ar accepta să intre la guvernare în cazul în care partidului i se oferă garanții că România nu va mai susține Ucraina și se va alia cu Federația Rusă.… Citește mai mult

«Doctore, mor!» «Mofturi!» sau regretele sunt un exces pe care nu prea ni-l putem permite

Adrian Veștea și Eugen Tomac

Toată tărășenia cu desemnarea premierilor i-a făcut pe mulți să regreteze. Da, să regreteze alegerea lui Nicușor Dan în funcția de președinte. Nu cred însă că e loc de păreri de rău. Și nici momentul. Cu alternative precum Simion, Dungaciu, Peia, ca să nu spun chiar Țăcănilă (cel care ne recomanda înțelepciunea rusescă) regretele sunt un exces pe care în acest moment nu prea ni-l putem permite. De ce? Din cauza stării de fapt. Va să zică a războiului din Ucraina, a crizei petrolului, a războiului hibrid pe care Rusia îl poartă împotriva UE, implicit a noastră, a expansiunii extremismului, a tensiunilor dintre SUA și Uniunea Europeană, a părerologilor noști care mestecă zilnic narative putiniste, ca și a altor zeci de motive foarte cunoscute.… Citește mai mult

Comportamentul madamei Șoșoacă în fața lui Putin arată că trădarea zâmbește atunci când trădătorii slujesc trădării, trădând

Deunăzi, în cadrul Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg, organizat de Rusia pentru promovarea agendei politice a Kremlinului, Diana Iovanovici-Șoșoacă i s-a adresat lui Vladimir Putin. Momentul ales de ea pentru exercițiul de pupincurism a fost sesiunea în care liderul rus răspundea la întrebări. Nu insist asupra discursului ei ridicol. E cunoscut deja. Spun doar că madama a delirat la greu, în contradicție flagrantă atât cu politica României, cât și a Uniunii Europene ori a NATO. De remarcat însă a fost privirea lui Putin, kagebist bătrân, după ce Șoșoacă îl asigura că românii îl iubesc (foto deschidere).… Citește mai mult

Strofa aurie ca formă de ipocrizie sau George Simion față cu drona rusească

George Simion, liderul AUR, o autentică voce a patriotului naționale. Păi da! Anul trecut, Simion, ca și madam Șoșoacă ori Anamaria Gavrilă au votat în Parlament împotriva legii care autoriza armata noastră să doboare dronele care intră pe teritoriul României. Acum, după ce o dronă rusescă (Gheran-2, plecată din Rusia, conform declarației președintelui după ședința CSAT) a lovit un bloc la Galați, Simion, acuzând puterea de incompetență, blufează, și cere alegeri anticipate. Adică, din câte pricep, el ar vrea ne apere de ruși aducându-i aici.… Citește mai mult

Ipocrizie cu studii superioare: Cristoiu s-a speriat de tinerii care vorbeau rusește la București

Exercițiu de perfidie cum rar am văzut în presa românească. Ei bine, s-a speriat Cristoiu. Ion Cristoiu. De ce? Pentru că majoritatea tinerilor veniți la concertul rapperului Max Korzh, originar din Belarus, vorbeau rusește. Așa că, mai zicea azi Cristoiu, la nivel de violențe, de comportament tinerii ăia sunt năvălitori și cam semănau cu Armata Roșie.

Nu, nici pe departe. Năvălitorii care au venit la concertul de la București din spațiul ex-sovietic (ucraineni, belaruși, ruși ori moldoveni de peste Prut) n-au rupt nici Arena Națională, așa cum arătau pe net j’dă fake-news-uri, probabil prizate și de Cristoiu.… Citește mai mult