Ion Cristoiu a reuşit să aducă podcastul său de pe YouTube la rang de aiurare absolută.
Cum era de aşteptat, ultimele producţii ale Titanului din Găgeşti au drept subiect războiul din Israel, asupra căruia are o viziune de-a dreptul elucubrantă. Ei bine, dacă israelienii nu s-or fi atacat singuri, au mimat slăbiciunea, după cum afirmă Cristoiu. Poate credeţi că-i vorba despre patologie. Halucinaţii inteligibile? Nu. E doar propagandă în favoarea Moscovei. Prost fardată, adevărat.
Cristoiu aberează doar ca să epateze. Şi dacă tot atrage atenţia urmăritorilor săi chiar şi cu o gogomănie, nu pierde ocazia să-şi dea cuvântul de pionier că ruşii n-au fost amestecaţi în acest conflict. De ce ţine Cristoiu, ca un volintir destoinic, să-l scoată basma curată pe idolul său, Putin? Fiindcă-i de notorietate faptului că Iranul controlează gruparea Hamas şi e greu de crezut că Teheranul nu s-a consultat cu Moscova înainte ca islamiştii din respectiva grupare să atace Israelul.
În rest, pentru Cristoiu, absenţa logicii este un argument cu greutate, indiferent ce spune, dar certitudinile propagandiştilor n-au nevoie de dovezi.
Citeşte şi:
…cum ziua are rasarit si apus,asa si I.Cristoiu,….ar trebui sa ia o pauza cat mai lunga,….