Doamna senator Vasilica Miron faţă cu statusuri, chestii şi citate din Octavian Paler, pe Facebook

Doamna Vasilica este senator din partea PPDD. Aşa că, fireşte, oferă interviuri ziariştilor. Nu faptul că nu ştie politică, după cum declară, mă înspăimântă, ci că-i fericită de provocarea care i-a ieşit, pe neaşteptate, în drum: ditamai Parlamentul României. Dialogul care urmează nu doar că este elocvent, dar mă scuteşte şi de întrebarea: oare chiar are Vasilica Miron capacitatea să-şi exercite mandatul?

Reporter: Aţi menţionat printre pasiuni şi cititul.

Vasilică Miron: Mai citesc, dar acum, în ultima perioadă, chiar am fost aglomerată.… Citește mai mult

Cicatricile domnului Victor Ponta

În sfârşit, la aproape un an după loviluţia din vară, domnul Ponta s-a dumirit: suspendarea lui Băsescu i-a făcut foarte mult rău pe plan extern.

„Mi-a făcut foarte mult rău. Am avut foarte mult de pierdut. Mi-au rămas şi nişte cicatrici. Dacă în 7 mai eram nu doar cel mai tânăr prim-ministru socialist, dar eram foarte bine cunoscut, foarte conexat, sigur că după episodul din vară am avut foarte mult de pierdut. Rana s-a vindecat, cum e povestea cu plagiatul, dar cicatricea va rămâne şi peste 10 ani, şi peste 20 de ani“ – susţine premierul nostru.… Citește mai mult

Senatorul Roşca Stănescu, mânat de stafia Securităţii în lupta cu presupuşii ofiţeri acoperiţi

Sorin Roşca Stănescu, proaspăt senator PNL, fost informator notoriu al poliţiei politice comuniste, acuză:  Sebastian Ghiţă, patronul RTV, este ofiţer acoperit al SRI. Roşca Stănescu şi-a amintit acest amănunt după ce, iată, într-un final, s-a dumirit că televiziunea lui Ghiţă loveşte necruţător în PNL.

Am putea fi tentaţi să credem că foştii, mai mult sau mai puţin acoperiţi,  îi dau în vileag pe actualii, sub deviza: „Vom fi ce-am fost şi mai mult decât atât“. Însă, deocamdată, nu există vreo dovadă că Ghiţă s-a apropiat de vreun serviciu secret, aşa cum recunoaşte şi  informatorul Securităţii.… Citește mai mult

Polonezii îi detestă pe români. Ce bine era dacă spuneau asta înainte să le dăm aurul înapoi

Polonezii ne detestă. Un studiu citat de Radio Polonia arată că, de pildă, ei îi preferă pe cehi în proporţie de 51 %, dar detestă românii (41 %).

Ce palpitant era dacă ne detestau şi în 1939. Cine ştie ce s-ar fi petrecut cu aurul acestei ţări care, după invadarea Poloniei de către germani, a fost trimis în România ca să fie protejat. Spun asta pentru că, la sfârşitul războiului, noi le-am înapoiat polonezilor tezaurul în totalitate. Este o mare diferenţă între acest gest, venit din parte unora pe care polonezii îi dispreţuiesc acum, şi ce s-a petrecut cu tezaurul Românei adăpostit la Moscova – tot în urma unei invazii germane.… Citește mai mult

Pupincurismul poate dăuna sănătăţii mogulului Dan Voiculescu

Pupincurismul umflă, dar nu satură, oricât ar fi de îndulcit. Partea cea mai proastă: de regulă, pupincurismul în exces poate spori nebunia omului, în cazul nostru – jupân Dan Voiculescu, care – Doamne Fereşte! – o să se creadă chiar nemuritor.

După ce mogulul a demisionat din Senat pentru a evita condamnarea din partea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (dosarul ICA ), ziariştii din trustul său i-au dedicat adevărate ode.

De pildă, unul dintre pupincuriştii Antenelor încearcă să ne explice doct că, de fapt, temerarul Dan Voiculescu a demisionat tocmai pentru a demonstra că se opune sporirii imunităţii parlamentare chiar în contextul în care el însuşi are de dat piept cu justiţia.… Citește mai mult