Pentru noi, telespectatorii, Radu Mazăre a fost la măciuci, în Israel

O ziaristă, pe care Radu Mazare pare să n-o aibă deloc la suflet, l-a întrebat dacă a fost în Israel ca să-l întâlnească pe Elan Schwartzenberg.
„Am fost la măciuci!”, a replicat, la o oră de maximă audienţă, primarul care-l are drept idol pe Che Guevara.
Conform procurorilor DNA, intermediatorul mitei, primită de domnul Mazăre de la omul de afaceri Avraham Morgenstern, ar fi chiar Schwartzenberg. Aşa că întrebarea era firească.
Pot înţelege nervozitatea edilului playboy după o noapte nedormită în arest, din cauza acordurilor degajate de sforăiturile lui Dan Radu Ruşanu – şeful de celulă, aşa cum îl prezenta primarul din Constanţa.
Citește mai mult

Sa ne arate domnul Radu Stroe că îi pare rău cu adevărat de tragedia din Apuseni

Radu Stroe, ditamai ministrul nostru de Interne, a spus, legat de accidental aviatic din Munţii Apuseni: „Îmi pare rău că s-a întâmplat în timpul mandatului meu tragedia“. E greu să cataloghez aiuritoarea declaraţie. Pare ceva între cinism, inepţie şi ridicol.
Însă, din funcţia pe care o deţine, Radu Stroe nu are voie să vorbească despre regrete înainte să le dovedească. Pentru că au murit doi oameni, negăsiţi în timp optim şi din cauza proastei coordonări a oamenilor din subordinea ministrului Stroe.… Citește mai mult

Noul consilier guvernamental faţă cu lărgimea ignoranţei sale

De curând, ziariştii arătau că nu-i treaba lui Mirel Palada, purtătorul de cuvânt al Guvernului, să scrie pamflete, chiar şi despre adversarii cei mai înverşunaţi ai lui Ponta.
Dar iată că omul n-a priceput nimic din critica oarecum constructivă. Ba chiar s-a supărat foc pe jurnalişti. Aşa că, de Crăciun, a arătat presei cine este şi ce vrea el, oferind un cadou-mustrare. Din banii săi, Palada a cumpărat tricouri albastre pe care a inscripţionat sloganul: „Antiguvernamenţesc, deci transmit”. Apoi, le-a împărţit gazetarilor de la Guvern, ca să pricepem cu toţii că nu rămâne dator la capitolul vorbe.… Citește mai mult

Să mai fi apărut pe firmament încă un Bulă al liberalismului românesc?

La propunerea liberalilor, Gigel-Sorinel Ştirbu va fi noul ministru al Culturii. Omul a fost preot în satul Roşieni din Olt. Apoi, a trecut la cele lumeşti, devenind subprefect de Olt. De la prefectură a ajuns direct la Ministerul Culturii. Acolo a deţinut funcţia de secretar de stat, între 2007 şi 2008.

Şi, dacă tot se afla la Cultura, domnul  Ştirbu a  publicat  şi un volum: „Viaţa religioasă din România“. Apoi,  în 2011, altul: „Liberalismul românesc între 1930-1940“. Nu le-am citit, nu mă pronunţ.… Citește mai mult

În aşteptarea viitorului luminos din China

Imediat după război, românii îi aşteptau pe americani ca să-i scape de sovietici. Şi i-au tot aşteptat, în zadar, timp de mai bine de 40 de ani. Americanii n-au venit nici după ce a căzut Cortina de Fier. Însă, drept recopensă, ne-au primit în NATO, în pofida lui Brucan, cel care profeţise că, timp de vreo 20 de ani după momentul 1989, n-o să ne iasă mirosul comunismului din piele. În ce priveşte Axa Washington – Londra – Bucureşti, a rămas doar un vis de mărire, foarte îndepărtat.… Citește mai mult