Nicolae Ciucă şi Marcel Ciolacu au «rotativa» gripată, iar schimbul de locuinţe s-a amânat până nu se știe când

Cine a ratat rotativa: Nicolae Ciucă ori Marcel Ciolacu? Ei bine, asta-i întrebarea.

Cele trei partide aflate la guvernare, dar în primul rând PNL şi PSD, transmit, sus şi tare, de o bună bucată de vreme, că rotativa guvernamentală va avea loc. Ba chiar ni se spunea: nici vorbă, Marcel Ciolacu (PSD) va prelua mandatul de premier, deţinut de Nicolae Ciucă (PNL) din noiembrie 2021, până la începutul lui iunie 2023, conform protocolului.

Iată însă că, deşi roata a fost inventată încă din zorii civilizaţiei, asta, a noastră, de la Palatul Victoria, s-a gripat subit. Motivul ar fi greva profesorilor. Se zice că Marcel Ciolacu vrea musai să amâne preluare fotoliului de la Palatul Victoria. I-ar fi frică de faptul că el va deconta greva din educație, aşa că pare hotărât să bage beţe în roată sau în rotativă, dacă vreţi. În consecinţă, venirea liderului PSD la Palatul Victoria s-a amânat sine die. Și Nicolae Ciucă, dar mai ales PNL, ar putea ieşi destul de rău din toată tărășenia cu: Iată rotativa, nu-i rotativa… poate vi s-a părut.

Cu certitudine însă, greva profesorilor nu-i un motiv ca să se amâne schimbul de locuinţe între cei doi, ci doar un pretext. Păi ce, în cazul în care vom avea un premier din partea PSD, conform actualului protocol de guvernare, revendicările unor categorii sociale îngheață bocnă în timpul mandatului său?

Constat din nou că-i greu cu spaimele astea politice. Răpun, pur şi simplu. Dacă, la un moment dat, pe Ciolacu îl apucă frica fricii. Nu doar că liderul PSD va amâna la infinit să se îndrepte spre Palatul Victoria ca să preia mandatul de la Ciucă, dar va ajunge să se evite chiar şi pe el însuși.

În rest, vorba poporului suveran: De departe-i trandafir, de aproape borş cu ştir.

Citeşte şi:

Un comentariu la „Nicolae Ciucă şi Marcel Ciolacu au «rotativa» gripată, iar schimbul de locuinţe s-a amânat până nu se știe când”

Comentariile sunt închise.