În lumea impertinenţilor, clădită pe osteneala truditorilor fară minte

Avem un premier trimis în judecată de DNA pentru 17 infracţiuni şi un primar general al Capitalei arestat pentru luare de mită.

Până la verdictul final şi irevocabil, doresc doar ca inteligenţa, cată mi-a mai rămas, să nu fie călcată în picioare. Chiar nu vrea să ştie cu precizie cât cântăreşte tapla fiecăruia dintre cei doi.

Spun aste pentru că Victor Ponta, primul şef al executivului trimis în faţa magistraţilor în timpul mandatului său, ne trateză ca pe ultimii fraieri. Nu comentează acuzaţiile DNA  (complicitate la evaziune și de spălare de bani), dar, la cacealma, promite că economia va crește odată cu salariile și pensiile.… Citește mai mult

Despre măscări şi obscenităţi

Azi am băut o cafea cu un prieten. Era supărat bubă.  Zicea că schimbarea bruscă a vremii i-a răscolit tot corpul.
– Sunt într-o stare fizică atât de proastă încât, dacă vrei şi tu, azi o să vorbim despre măscări şi obscenităţi.

M-a luat prin surprindere propunerea, dar, până să-mi intru în mână, am realizat că nu dorea un interlocutor, ci doar să fie ascultat. Motiv pentru care nu l-am întrerupt minut bune. Nici chiar atunci când întreba cum e mai bine să împrăştiem aceste străvezi otrăvuri: clamând ori strecurându-le printre dinţi.… Citește mai mult

Despre generozitatea în amor

Ieri am avut o lungă discuţie cu un bun prieten, despre care am scris pe această pagină sub titlul: „Fericirea de-a cumpăra de la LIDL”. Omul ăsta e un personaj parcă desprins dintr-un roman captivant şi sper ca, într-o bună zi, să-mi ofere un interviu fluviu.
Iniţial, ne-am întâlnit ca să vorbim despre ţara lui „Poate dă Dumnezeu şi plouă” fiindcă, de când a început canicula, tot dezbătusem chestiunea la telefon. Însă, încet-încet, discuţia a ajuns la un alt subiect: generozitatea.… Citește mai mult

Fericirea de-a cumpăra de la LIDL

Zilele trecute, la o cafea, am stat îndelung la taclale cu un prieten. Subiectul principal a fost ba tristeţea, ba bucuria pricinuită de călătoriile sale în lumea largă. Adevărul e că are un dar minunat de a povesti.

La un moment dat, am vorbit despre fericirea legată de cunoaşterea la cel mai înalt grad a dorinţelor noastre şi, spre final, am ajuns la concluzia că totul e bine dacă încă ne preocupă problema.  Apoi, i-am spus că fericirea ori nefericirea depinde de dispoziţia noastră şi nu de întâmplare.… Citește mai mult