Carmen Avram are o mare spaimă: Politicieni precum cârmuitorul Dragnea, descurajaţi să atace statul de drept

Carmen Avram, europarlamentară din partea PSD, are o nelinişte de-a dreptul existenţială, care tinde să devină o mare spaimă. Motivul: UE va condiționa alocarea banilor pentru ţările membre de respectarea statului de drept.

Vă dau o ştire proastă. La Bruxelles, se pregăteşte, acum, condiţionarea alocării de bani de statul de drept. În condiţiile în care nimeni nu vrea să pună definiţie la statul de drept, este împotriva tratatului și toate statele din UE au sisteme diferite. Va fi un pretext care ar putea să aducă foarte mari prejudicii României pentru că noi am tot aruncat tema asta cu statul de drept , a spus Carmen Avram, conform site-ului Antena3.… Citește mai mult

Multilaterala Andreea Sava, conspiraţiile, tranzitul intestinal, detoxifierea, organul vorbirii şi cel al gândirii

La Antena3, duduia Andreea Sava realizează emisiunea Descoperiţi. Ea zice că respectiva emisiune este despre aflat adevărul. Las la o parte formularea savantă a duducăi şi spun doar că, din câte se vede, aflatul ăsta al adevărului te bagă în pielea unui James Bond ilar. Unul care spune prostii incomensurabile.

Adevărul e că Sava e originală, dar talmeş-balmeş. Păi da, imaginea ei de agent secret, care denunţă conspiraţiile între calupuri de publicitate, convieţuieşte cu preocupări ceva mai domestice, de multă vreme declarate.… Citește mai mult

Ana Birchall îl acuză pe Codrin Ştefănescu că se văicăreşte: Victimizări aiurea, mergi şi dă declaraţii

Codrin Ştefănescu, fost secretar general al PSD, rămas fără funcţie după încarcerarea lui Liviu Dragnea, este suspect într-un dosar instrumentat de DIICOT. Ar fi vorba despre o anchetă care vizează un grup infracţional organizat.

Rămâne de văzut cum se va solda urmărirea penală a lui Ştefănescu. Deocamdată, interesant este altceva: reacţia Anei Birchall, fosta colegă de partid a lui Codrin Ştefănescu, după ce acesta, tocmai citat la DIICOT, s-a plâns la Antena3 că ar fi vânat.

Asemenea persoane se pare ca nu vor intelege niciodata sa respecte ca justitia se face in sala de judecata (pe baza probatoriului existent la dosar) nu la TV!Citește mai mult

Bogdan Chirieac, doruri şi suspine: Fără PSD nu se poate. Aşteptăm şi un: Nihil sine PSD!

Bogdan Chirieac încearcă să ne convingă de faptul că în ţărişoara noastră nu poţi face nimic dacă nu te înţelegi cu PSD.

Indiferent ce va face Iohannis, trebuie să se înţeleagă cu liderii PSD şi cu celelalte partide care sunt acum în jurul PSD-ului: PRO România și ALDE, eventual. Dar cu PSD este obligatoriu fiindcă, altminteri, indiferent ce premier propune, dacă PSD nu vrea… , afirma Chirieac conform Antena3, iar declaraţia lui mi s-a părut că poate fi încadrată la categoria Doruri şi suspine.Citește mai mult

Alina Mungiu-Pippidi, supărată foc pentru că oamenii nu ies în stradă, să se agite

Alina Mungiu-Pippidi scrie mânioasă despre justiţie. Un talmeş-balmeş de înţelesuri doar de ea ştiute. Cert e că m-am stăduit şi i-am priceput, oarecum, supărarea: nu ies oamenii în stradă, aşa cum şi-ar dori ea. Unde or fi agitatorii de altă dată, pe care, nu cu multă vreme în urmă, îi beştelea pentu că nu vedeau lumina călăuzitoare care venea din biroul lui Dragnea.

Pentru că, bineînțeles, cei care se agitau pentru justiție acum un an sau doi se agitau doar pentru controlul ei, cum era evident de pe atunci, iar agitatorii din stradă nu erau ai justiției, ci ai partidelor de opoziție – se vedea, de altfel, nu doar din lipsa biografiilor lor, ci din ignoranța lor constituțională și generală în materie de anticorupție.Citește mai mult