Ironia sorţii: Şi parlamentarii PSD au prelungit întemniţarea lui Dragnea

Abrogarea legii recursului compensatoriu, care a scos din puşcării peste 20.000 de infractori, tocmai votată şi de parlamentarii PSD, i-a mărit lui Liviu Dragnea perioada de detenţie. Dacă această lege rămânea în vigoare, toată pedeapsa primită de Dragnea, 3 ani şi jumătate de închisoare, ar fi fost redusă cu 20%. Acum, acest procent este valabil doar pentru primele şase luni petrecute de fostul lider PSD la Penitenciarul Rahova.

Şi iată cum ironia asta, fie ea şi a sorţii, a ajuns să rezolvare o perplexitate.… Citește mai mult

Alina Mungiu-Pippidi zice că n-avem educaţie de prea multe ifose: Vrem şi plăcuţe suedeze, şi Premiul Nobel

Alina Mungiu-Pippidi spune că am dat-o în bară cu educaţia. Însă până să aflu de ce, constat că academica noastră analistă confundă consumul datorat măririi salariilor (mai mult sau mai puţin justificată) cu creştere economică, ca şi faptul că n-o place pe Denise Rifai.

Aşadar, după cum spune ea, dacă vrem educaţie, trebuie să renunţăm la ifose. Abisal!

Alin Mungiu Pippidi, în articolul De ce nu iau românii testul PISA, publicat în romaniacurata.ro: …Supărarea e mare, că românul are ifose, vrea și cu ”Muie PSD”, și cu premiul Nobel pentru literatură, iar dacă s-ar putea să ia Nobelul pentru literatură pentru ”Muie PSD” chiar și mai bine…

Cete că, apariţia plăcuţei suedeză, care a clătinat PSD-ul de la temelie, a rămas pentru ea un regret.… Citește mai mult

Năstase ar vrea în fruntea luptei cu Iohannis. O variantă mai bună pentru actualul preşedinte nici c-ar exista

Văd că Adrina Năstase s-a plictisit să-şi toace liniştit averea şi îndemnă PSD să se unească în lupta împotriva lui Klaus Iohannis. Chiar dacă n-o spune explicit pe blogul său, unde clamează cu avânt revoluţionar idignarea, intuiesc că el ar vrea să se aşeze în fruntea bătăliei cu actualul preşedinte.

Faptul că Năstase s-a arătat deranjat pentru că Iohannis a atacat PSD de la tribuna Parlamentului, îl priveşte, dar dacă s-ar pune în fruntea partidului, chipurile, ca să-l doboare pe Iohannis, ar fi variantă cea mai lipsită de inteligenţă.… Citește mai mult

Ridicolul sublim: Dragnea zice că a intrat la puşcărie de dragul ţărişoarei noastre. Acolo, ar fi chinuit ca să se dezică de România

După şapte luni de la condamnarea defintivă, Liviu Dragnea s-a hotărât să scrie pe Facebook. Postarea sa se adresează în primul rând aripii dure din PSD, căreia îi sugerează că ar avea nevoie de un martir. În esenţă, el vehiculează cam aceleaşi idei patriotarde cu care dorea să convingă atunci când se răstea la Uniunea Europeană.

…De dragul tău (al României – n.m.) am sacrificat tot și am făcut ce am știut mai bine să te ajut să crești mare, să fii bogată și puternică.Citește mai mult

Incredibil! Bădălău sugerează că grosul diasporei e format din „fetele alea de le duc ăştia!”

Pe Niculae Bădălău, liderul PSD Giurgiu, l-a luat gura pe dinainte, precum deunăzi pe Viorica Dăncilă, fosta sa şefă.

Însă el nu doar că i-a numit ăştia pe cei din diaspora, asta n-ar mai fi nimic, e fumată, ci – atenţie! – a spus că grosul diasporei e format din fetele alea de le duc ăştia.

Niculaie Bădălău, potrivit unei înregistrări dintr-o conferinţă de presă, postată de Giurgiu Acid: Ei (romanii de peste hotare -n.m.) au 700.000 de oameni care au domiciliu, paşapoartele alea cu domiciliu, care-s legali.Citește mai mult