Crezându-se Moise, Codrin Ştefănescu transmite o poruncă de la milostivul Liviu Dragnea: N-o lăsaţi baltă pe Dăncilă

Pentru a arăta că mai joacă încă un rol important în PSD, Codrin Ştefănescu încercă să impună o poruncă atribuită lui Liviu Dragnea.

Fostul secretar general la PSD, detronat de Viorica Dăncilă după încarcerarea lui Dragnea, a transmis pe Facebook un mesaj care ar veni chiar de la fostul şef al PSD. Cel din urmă le-ar cere parlamentarilor PSD să susţină Guvernul Dăncilă care tocmai stă să pice în urma moţiunii de cenzură care poate trece. Ciudat mesaj, de vrem ce tot Liviu Dragnea cere, în justiţie, dizolvarea PSD.… Citește mai mult

Întrebată dacă îl graţiază pe Dragnea în cazul în care ajunge preşedinte, Dăncilă a răspuns: Nu, nici nu se pune problema

Viorica Dăncilă a răspuns la o întrebare legată de graţierea lui Liviu Dragnea, în cazul în care ea ajunge în fotoliul de la Palatul Cotroceni.

Învitată la Adevărul Live, premierul Dăncilă a răspuns la mai multe întrebări, iar una dinte acestea a fost: Dacă veţi ajunge preşedintele Românei, îl veţi graţia pe Liviu Dragnea?

Răspunsul ei a venit imediat: „Doamne…nu, nici nu se pune problema. Nu”.

Nu mă intrigă ce spune Viorica Dăncilă, indiferent dacă e sinceră ori nu.… Citește mai mult

Ejectatul Codrin Ştefănescu se află în luptă cu niscai cârtiţe din PSD, ca să nu ia Ponta partidul, prin absorţie

Eliminat din jocul puterii de propriul partid, pe motiv de prea multe temenele faţa de umbra lui Liviu Dragnea în PSD, tocmai când nu mai era cazul, traseistul Codrin Ştefănescu, cel care a dus decăderea politică aproape de absolut, îşi hrăneşte mâhnirea luptând cu morile de vânt. Adevărat, cam pe persoană fizică.

În PSD ar există cârtiţe care, iată, pun umărul la transferul partidului către Victor Ponta, „prin absorţie”, sugerează Ştefănescu.

…E supārat rāu pe noi, pesedistii, cā d-aia a demisionat cândva pe facebook si ne-a lāsat cu ochii-n soare.Citește mai mult

Alina Mungiu-Pippidi se face că blamează PSD ca să pricepem de ce Dăncilă trebuia trimisă la UE ori că Dragnea era bun pentru partid

S-o fi sucit brusc Alina Mungiu-Pippidi şi critică PSD? Aiurea! Profunda noastă analistă doar se face că blamează PSD, şi ca să arate câtă nevoie are partidul de un consultant serios, unul extern. Cine ştie, poate cade pară mălăiaţă.

Am spus aiurea! pentru că în articolul: PSD alege să piară cum a trăit (ce titlu amăgitor), publicat în romaniacurata.ro, Alina Mungiu-Pippidi arată că, de fapt, Liviu Dragnea, în pofida celor doua condamnări definitive, era bun pentru partid, ca şi Năstase, cel pe care Mungiu-Pippidi îl critica pe vremuri cu adâncă mânie proletară, ispravă cu care se aludă şi acum.… Citește mai mult

Alina Mungiu-Pippidi blamează SUA şi UE pentru c-ar promova prost integritatea, dar îl deplânge pe Dragnea, o biată victimă

Alina Mungiu-Pippidi se-ntoarce ca să ne explice, pentru că puțină lume pricepe, aşa cum spune ea, faptul că, în primul rând, SUA promovează total greşit integritatea în cel puţin trei ţări, printre care şi România. Totodată, e supărată: la Washington DC, ca şi la Bruxelles, nimeni n-o ascultă. Ca să vezi ignoranţă!

Şi tocmai când eram să întrerupt lectura pe motiv că academica noastă politologă s-a afundat prea mult în propria-i admiraţie, cam la limita parafreniei – de vreme ce scrie cum a demascat ea forţele occidentale care abordează greşit tema anticorupţie -, apare chestiunea.… Citește mai mult