Închipuitul spion Filip Teodorescu şi secretul lui Pacepa sau cum se fabrică un eveniment umflat cu pompa

Trebuie să ai oarece tupeu ca să preziţi drept bombă declaraţia un spion închipuit din urmă cu zece ani. Însă e problema Evz, ziar privat, ce publică în suplimentele sale, ori dacă ţine morţiş să consemneze prostii spuse de spioni închipuiţi, pe care îi şi ridică în slăvi. Dar dacă la baza articolului din suplimentul Evz s-a folosit o documentare dintr-un site al SRI (făcută, adicătelea, pe bani statului), în realitate un laudatio în toată regula, povestea chiar mă intrigă.… Citește mai mult

Miron Mitrea ar conduce campania Vioricăi Dăncilă. Atunci când a ieşit din puşcărie, spunea că i-a ajuns politica, dar iată că s-a răzgândit

Echipa de campanie a Vioricăi Dăncilă s-a îmbogăţit cu Miron Mitrea. După ce a ieşit din închisoare, în 2016, el a spus că i-a ajuns politica.

Miron Mitrea, fost ministru PSD al Transporturilor, a stat un an şi patru luni după gratii în secţia exterioară a Penitenciarului Poarta Alba, de unde a ieşit în 2016. A fost condamnat (13 februarie 2015) la doi ani de închisoare pentru luare de mită şi instigare la fals material în înscrisuri oficiale.

Iată încă că, după trei ani, Mitrea suţine, senin, că s-a întâlnit cu premierul Viorica Dăncilă și că i-ar fi dat sfaturi legate de campania pentru prezidenţiale.… Citește mai mult

Delir. În timp ce Dincă relata cum a ucis-o pe Alexandra, Cumpănaşu îndemna oamenii să-i cânte: La mulţi ani!

O poveste stranie, ca să mă exprim elegant. Alexandru Cumpănașu, unchiul Alexandrei Măceşanu, pe care Gheorghe Dincă susţine că a ucis-o în casa sa din Caracal, a organizat un miting, numit de protest.

Au participat vreo 50 de oameni, însă manifestaţia, care a avut loc în faţa MAI, a părut, mai degrabă, una de susţinerea a lui Cumpănaşu, candidat la preşedinţie.

„Protestul”, organizat de Cumpănaşu, chiar în ziua în care Alexandra Măceşanu ar fi împlinit 16 ani, a avut parte şi de un moment bizar – unchiul a cerut participanţilor să-i cânte Alexandrei: La mulți ani!Citește mai mult

Sub semnătura lui Liviu Dragnea, Viorica Dăncilă ne ameninţă cu un nou val de bunăstare

Orice fost politician ajuns la închisoare devine, aproape instantaneu, un bun creştin şi, după cum ştiţi deja, un scriitor de succes. Aflu însă că Liviu Dragnea a devenit şi extrem de generos. Altfel, nu-i dona Vioricăi Dăncilă chiar adresa lui de e-mail. O fi vreun semn de preţuire după ce premierul i-a arătat cărarea luminoasă.

Aşa cum se ştie deja, Viorica Dăncilă, în calitate de preşedinte al PSD, a transmis partidelor parlamentare un pact pentru bunăstarea românilor. Însă, culme, respectivul documentul a fost trimis de pe o adresa de e-mail folosită de Liviu Dragnea, fostul președinte al PSD, exact aşa cum se vede în imaginea de mai jos.… Citește mai mult

Eterna şi fascinata Alina Mungiu-Pippidi, la ora indicaţiilor preţioase: Nu vă mai agitaţi împotriva Rovanei Plumb, Belina nu-i Watergate

Iată că am ajuns şi în momentul în care eterna şi fascinata Alina Mungiu-Pippidi ne spune, verde-n faţă, ce trebuie să facem noi, ca naţiune. Am deja senzaţia că parcă s-ar pregăti să-l eclipseze până şi pe Ceauşescu. Ei bine, după cum aflu din articolul Statul de drept, decăzut din drepturi în noua Comisie Europeană, publicat de Mungiu-Pippidi în romaniacurata.ro, noi, românii, indiferent unde ne-am afla, trebuie musai s-o susţinem pe Rovana Plumb pentru funcţia de comisar european, chiar dacă, după cum spune chiar autoarea, pesedista n-ar fi chiar de „premiul Nobel”.… Citește mai mult