Neagu Djuvara este un om mare cât un secol. Acesta-i motivul pentru care îl ascult cu mare atenţie de câte ori vorbeşte – chiar dacă nu-i împărtăşesc opiniile de fiecare dată. Din păcate, oameni de talia decanului de vârstă al liberalilor se implică prea puţin în politica românească, în care dau năvală cei precum Becali. Acesta-i motivul pentru care aleşii nostri – şi mă refer la cei mai buni dintre ei, nicidecum la Becali – ne spun ce se va petrece mâine, poimâine, peste un an ori peste cinci.… Citește mai mult
Crin Antonescu, gata să guverneze peste genii, analfabeţi şi prostituaţi
În dorinţa de-a fi original cu orice preţ, dar şi ca să-şi satisfacă auzul, domnul Crin Antonescu a ţinut un discurs fulminant cu ocazia lansării programului de guvernare 2013 – 2016.
„România împreunează definitiv genii și analfabeți, oameni de caracter și prostituați perpetuu, România ne adună pe toți, și noi, ca politicieni, trebuie să lucrăm pentru proiectul unei națiuni care să îi ducă mereu pe cei mai buni să lucreze și în numele celor mai slabi“ – năzuieşte liderul PNL.
Aşadar, „împreunarea definitivă“ a geniilor cu analfabeţii, chiar dacă cei din urmă au drept atribut îngâmfarea neruşinată, ar fi fatalitatea necesară propăşirii scumpei noastre patrii. … Citește mai mult
Victor Ponta a realizat că, după „rectificare“, miniştrii şi-au cumpărat telefoane mai inteligente decât ei
Tocmai atunci când Victor Ponta le spunea miniştrilor săi că delegaţiile FMI, CE şi BM se află la Bucureşti, telefonul lui Sorin Chelmu, de la Agricultură, a început să sune, în ciuda faptului că demnitarul tot încerca să oprească soneria.
Aşa că premierul a izbucnit în şedinţa Executivului: „Domnul secretar de stat, aruncaţi-l, călcaţi-l în picioare, faceţi ceva! Dumneavoastră, la Agricultură, nu ştiţi să închideţi telefoanele, am înţeles. Cred că le-am dat prea mulţi bani la rectificare, d’aia! “. Însă telefonul lui Chelmu s-a încăpăţânat să sune.… Citește mai mult
Crin Antonescu crede că imbecilitatea este o boală de care suferă mereu doar ceilalţi
Crin Antonescu i-a numit imbecili pe cei care afirmă că se teme să candideze într-un colegiu din Bucureşti, preferând Teleormanul lui Dragnea.
Şi eu mă număr printre imbecilii convinşi că Antonescu nu mai este dispus să rişte nimic, aşa că a fugit departe de Capitală. Nu-i vorba doar despre amintirea urâtă lăsată de emoţiile din 2008, atunci când s-a clasat pe locul doi, însă l-a ajutat sfânta redistribuire ca să intre în Parlament.
Acum e în joc poziţia de fost preşedinte interimar al României şi de actual şef al Senatului, din care priveşte spre fotoliul de la Cotroceni.… Citește mai mult
Monica Tatoiu n-a aflat că penibilii n-au imunitate. E gata să-şi irosească energia prin tribunale
Doamna Monica Tatoiu, femeia care poate vorbi oricând, oricât, despre orice, ore întregi, fără să spună nimic, s-a supărat foc pe o trupă de divertisment. „Eşti Penibilă”, clipul celor de la Tonik Show, o parodie la adresa cucoanei omniprezentei pe micile ecrane, i-ar fi afectat imaginea publică, aşa că Tatoiu se va adresa instanţei.
Iată însă că, într-o lume în care totul devine din ce în ce mai caraghios şi, în consecinţă, aproape nimic nu mai poate fi ridiculizat – după cum am mai spus, legat de Tatoiu – a fost loc de cântecelul „Eşti Penibilă”.… Citește mai mult