Guşă şi Cristoiu o atacă frontal pe Maia Sandu sau atunci când nu se văd foarte bine sforile, pârghiile şi scripeţii

Viorel Cernăuțeanu, şeful poliţiei din Republica Moldova, susţine că, înaintea alegerilor şi a referendumului pentru aderarea la Uniunea Europeană, în ţară au intrat în jur de 39 de milioane de dolari în scopul coruperii electoratului, bani proveniţi de la oligarhul fugar Ilan Șor și din Federația Rusă. Nu avem doar afirmaţii, ci şi dovezi ale autorităţilor de la Chişinău în ce priveşte respectiva chestiune, motiv pentru care au fost deschise sute de dosare penale.

Însă pe niscai corifei din presa noastră nu-i intersează chestiunea banilor din Rusia pentru coruperea moldovenilor, prietenii ştiu de ce.… Citește mai mult

Uitarea lui Cristoiu se produce cu lux de amănunte

Zapez pe net, ca să văd cum au mai fost inspiraţi corifeii presei noastre de narativele propagandei ruse, şi dau, printre alte trăncăneli, de o discuţie între Ion Cristoiu şi Marius Tucă. Dialogul lor era căznit şi confuz. Însă nu asta-i ştirea. Noutatea e că, la un moment dat, Titanul din Găgeşti îi spune lui Tucă – noi nu trebie să excludem că în România au pătruns şi alti actori decât cei occidentali. Jur! Dar nu o spun ca acuzaţie. Chiar crezi că ruşii nu au şi ei jocuri aici?Citește mai mult

Exerciţiu de obedienţă: Dacă Zaharova strănută la Moscova, Cristoiu face febră la Bucureşti

La 23 august a.c., Klaus Iohannis a afirmat că politicile naziste şi sovietice au condus la Holocaust şi genocid, la deportări, la despărţirea familiilor, la foamete şi numeroase abuzuri. Respectiva afirmaţie făcea parte dintr-un mesaj transmis cu ocazia Zilei Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului. Vă reamintesc că 23 august – data la care, în 1939, la Moscova, s-a semnat Pactul Ribbentrop-Molotov – a fost declarată de Parlamentul European drept Ziua Europeană de Comemorare a Victimelor Nazismului și Comunismului. Ulterior, în 2011, şi Parlamentul României a declarat 23 august – Ziua Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului.… Citește mai mult

De ce moare Cristoiu de grija fondatorului Telegram? Ghici, ciupercă

Toţi propagandiştii Moscovei de la noi, în frunte cu Ion Cristoiu, sunt negri de îmbufnare. De ce? Păi pentru că Pavel Durov, fondatorul Telegram, a fost arestat pe Aeroportul Paris – Le Bourget. Durov, de origine rusă, este cetăţean al Emiratelor Arabe Unite, dar deţine şi cetăţenia franceză, iar Rusia a declarat că îl consideră în continuare cetățean.

Pe scurt, francezii îl acuză pe Durov că rețeaua sa socială este folosită de grupările de crimă organizată, dar şi pentru pornografie infantilă ori trafic de droguri.… Citește mai mult

Interviul oferit de Geoană lui Cristoiu îmi dă sindromul nedumerii

Mircea Geoană, secretar general adjunct al NATO şi posibil candidat la alegerile prezidențiale, i-a oferit un interviu lui Ion Cristoiu, iar pe mine mă loveşte sindromul nedumeririi.

Pretextul discuţiei dintre cei doi, care lasă prea mult câmp liber arbitrariului, ar fi cartea lansată de Geoană anul trecut, sub titlul: Batalia pentru viitorul Romaniei/ Gandurile unui roman la varful NATO. Aşa că, înainte de toate, dacă tot se află şi în prezent la vârful NATO, Geoană îi vorbeşte lui Cristoiu despre Alianţă, invazia în Ucraina, susţinerea de către NATO a Ucrainei, nocivitatea propagandei Kremlinului, coalizarea Occidentului împotriva lui Putin ş.a.m.d.… Citește mai mult