Codrin Ştefănescu şi Dragnea «cel regretat» faţă cu sclifosiţii, speriaţii şi mămăligarii din PSD

Nu cred că întâmplător – după ce Marcel Ciolacu, actualul lider interimar al PSD, s-a confruntat cu o problemă de sănătate – Codrin Ştefănescu a scris pe Facebook: Multă lume a început să-l regrete pe Liviu Dragnea. Am spus nu întâmplător pentru că distanţarea între Ştefănescu (al cărui punct forte nu-i caracterul) şi Ciolacu e maximă.

Codrin Ştefănescu, pe pagina sa de Facebook: Multā lume a inceput sa-l regrete pe Liviu Dragnea. Si PSD-ul din acea vreme. Când existau oameni curajosi care spuneau adevarul.Citește mai mult

Adrian Năstase, ultima născocire: PSD îl declară pe Klaus Iohannis ‘persona non grata’ şi apoi îl suspendă

Distanţat la ferma sa de la Cornu de deciziile care se iau în PSD, Adrian Năstase face niscai exerciţii de politichie. De fapt, se încăpăţânează să arate că-i încă nevoie de el atunci când, la Kiseleff, se apasă pe butoanele partidului. Adevărul e că nu-i prea uşor să convingă, ţinând cont că a avut două condamnări care au cumulat vreo 500 de zile de stat în puşcărie.

Aşa că, deocamdată, Năstase joacă rolul de îndrumător, iar ultimul său îndemn către PSD e legat suspendarea lui Klaus Iohannis.… Citește mai mult

Delir meticulos: Lovit de o mistică a gândirii paradoxale, Liviu Pleşoianu cultivă frustrarea în cernoziomul prostiei

Speranţa deputatului PSD Liviu Pleşoianu de-a rămâne eligibil în politichie, după ce s-a retras din cursa prezidenţială pentru a nu fi încununat cu un ruşinos unu la sută, precum Cumpănaşu, de pildă, capătă accente groteşti.

Fosta speranţă a PSD Dragnea, acum nu doar distanţat, ci şi unul dintre frustraţii de serviciu ai partidului, a scris pe pagina sa Facebook, lovit parcă de mistica gândiri paradoxale: EI știu că VOI ați putea cultiva semințe de rai în cernoziomul lumii voastre libere.Citește mai mult

Va da Guvernul Orban bani pentru una dintre cele mai sinistre publicaţii, ca s-o susţină în vremea coronavirusului. Asta-i întrebarea

Aflu dintr-un articol publicat de site-ul AK24 Lumea Justiţiei (luju.ro) – poate una dintre cele mai sinistre şi toxice publicaţii din România, ca să mă exprim elegant – ar fi eligibilă să incaseze bani publici, conform ordonanţei Guvenului de sprijinire a presei care informează corect cetăţenii în vremea coronavirusului.

La sfârşitul anilor ’90, Răzvan Savaliuc, omul care, cel puţin aparent, coordonează luju.ro, combătea România Mare, tot o publicaţie sinistră, condusă atunci de Vadim Tudor. Ironia sorţii, Savaliuc dirijează acum un site care intoxică mai dihai decât o făcea revista lui Vadim Tudor în anii de glorie.… Citește mai mult

Visând la Dictatul de la Viena, Viktor Orban «înglobează» Transilvania în Ungaria, arătând că, de fapt, Iohannis a avut dreptate

Viktor Orban îi răspunde, adevărat, indirect, lui Klaus Iohannis şi chiar îi dă dreptate. Scandalul declanşat după ce Iohannis a acuzat PSD de o înțelegere cu UDMR pentru a trece tacit prin Camera Deputaților proiectul de lege privind autonomia Ținutului Secuiesc a fost unul de pomină şi este departe de a se stinge. Mai ales că însuşi premierul maghiar a postat ieri pe contul său de Facebook o imagine a globului pământesc care arată Transilvania înglobată în Ungaria, aşa cum era îninte de Trianon, însoțită de un text referitor la examenele de istorie ale elevilor.… Citește mai mult