De la aiurările madamei Şoşoacă ne întoarcem la abjecţiile lui Vadim Tudor sau vadimişti şi vadimiste din toate ţările, uniţi-vă

După ce de mai bine de un an am fost permanent şoşocaţi din cauza delirului madamei Şoşoacă, o rupem iar în fericire. Aşadar, aflu că, de la primăvară, o să avem parte de o nouă doctrină – una vadimistă, pentru că, iată, Partidul Vadimist, la temelia căruia ar sta toxica moștenire politică a lui Corneliu Vadim Tudor, e pe ţeavă.

Vadim Tudor reloaded, adicătelea ideologia care va să vină n-ar fi doar un curent politic, ci un standard spre care românii ar trebui să tindă, ba chiar un mod de a fi.… Citește mai mult

Congresul PNL, o cursă de cai troieni

Florin Cîţu a devenit preşedinte PNL. Nu-i nici de bine, nici de rău, nici de mijlociu.

La Congresul PNL, o cursă de cai troieni, Cîțu a obținut 2878 de voturi, iar Orban- 1898, conform site-urilor de ştiri.

De asemena, faptul că Ludovic Orban a pierdut şefia acestui partid nu-i nici de rău, nici de bine, nici de mijlociu.

Asta-i politichia în general, de când e lumea şi pământul – un concert de nevrozaţi pentru o droaie de căscaţi. De regulă, începe cu aplauze furtunoase şi se încheie în huduieli.… Citește mai mult

În imperiul absurdului: Madam Șoșoacă dă cu raţiunea-n gard – îi cere lui Bode să dovedească ceea ce chiar ea neagă vehement

Ne distrăm în continuare cu madam Şoşoacă. Adevărat, pe banii noştri. Pentru ea nimic nu-i mai firesc decât absurdul. După ce s-a certat cu elicopterul american, aterizat lângă TVR, senatoarea pare să fi suferit o fractură logică – cere dovezi pentru pandemia în care ea însăşi spune că nu crede.

Ultima ispravă. De la tribuna Parlamentului, Diana Iovanovici-Șoșoacă i-a cerut lui Lucian Bode, ministrul de Interne, să prezinte dovezile materiale ale existenței coronavirusului. Aceleaşi dovezi au fost cerute de senatoarea atomică şi lui Atilla Cseke, ministrul interimar al Sănătății, ori lui Raed Arafat.… Citește mai mult

Martirul închipuit: Reîntoarcerea lui Dragnea pe micul ecran, un fiasco sau orgoliul exacerbat hrănit cu nimicuri

Reîntoarcerea lui Liviu Dragnea pe micul ecran (la Realitatea), după doi ani de puşcărie, un eşec dinainte anunţat. Da, am anticipat acest fiasco într-un articol recent, dar, sincer, nici nu era foarte greu.

Nu mi-am închipuit însă că prima apariţie la tv a lui Dragnea, după ieşirea sa de la Rahova, va fi moderată chiar de Anca Alexandrescu, fosta sa subalternă. Adicătelea, tocmai de consiliera pe care Dragnea o plantase în spatele Vioricăi Dăncilă cu rolul de a o supraveghea atent.… Citește mai mult

Tupeu bogat, bun simţ sărac: Activiştii presei comuniste şi delatorii Securităţii vor să „restabilească democraţia”. Adrian Năstase îi girează

De la stânga spre dreapta: Adrian Năstase, Cornel Nistorescu, Andrei Marga. Foto: Cotidianul

Am rupt-o în fericire! Ne-am pricopsit cu o declaraţie şi un grup format din foşti stâlpi ai presei comuniste şi delatori ai Securităţii. Pentru ei garantează însuşi Adrian Năstase, iar eu constat, încă o dată, că tupeul bogat se naşte dintr-un bun simţ sărac.

Deunăzi, Cotidianul, controlat de Cornel Nistorescu, a lansat o carte – texte mai noi ori mai vechi din respectiva publicaţie. Volumul a fost coordonat de Nistorescu şi de Octavian Știreanu.… Citește mai mult