Liviu Pleşoianu, răsfăţatul propagandei ruse, propune la conducerea PSD trioul Olguţa Vasilescu, Codrin Ştefănescu, Şerban Nicolae

În timp ce la PSD atmosfera este extrem de tensionată, iar liderii partidului par că sunt gata să o urmează pe Viorica Dăncilă, acceptând un congres pentru alegerea noii conduceri la sfârşitul luni, grafomanul Liviu Pleşoianu, deputat PSD, promovat intens de propagandă rusă în România, pe motiv că ar fi un „suveranist”, scrie scrisori. Către PSD, fireşte.

Legat de scrisoarea lui Pleşoianu către partid, nu comentez delirul acestuia, vă este deja bine cunoscut, ci doar consemnez propunerile sale pentru viitorii stâlpii ai PSD, de după intrare lui Dragnea în puşcărie.… Citește mai mult

Propaganda rusă ne face o nouă propunere pentru preşedinţie: propovăduitorul Dan Puric. Parafrenia salvează România

Liviu Pleşoianu, deputat PSD, autoproclamat de multă vreme candidat la preşedinţie, atacă iar noua conducere a PSD. De pildă, el sugerează, pe pagina de Facebook, faptul că Viorica Dăncilă ar fi doar o meduză politică fiindcă vrea să reia bunele relaţii cu liderii europeni, după ce acestea au fost făcute praf şi pulbere de Liviu Dragnea.

Cu toate astea, propaganda rusă, care, recent, îl ridica în slăvi pe „mesianicul” Pleşoianu prin vocea agenţiei guvernamentale Sputnik, prezentându-l drept salvatorul „suveranist” al scumpei noastre ţărişoare, pare a nu-l mai preferă pe acesta pentru fotoliul de la Cotroceni.… Citește mai mult

Făt-Frumoasele lui Vâlcov, care au crescut într-un an precum altele în şapte, retrase pentru o necesară reculegere

Aflu din presă că Mihaela Triculescu, președintele ANAF, va fi schimbată azi din funcţie. Totodată, Adriana Cotel va elibera fotoliul de șef al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS). Ambele sunt apropiate de Darius Vâlcov, care tocmai a demisionat din funcția de consilier al premierului Viorica Dăncilă pe motiv de încetare a protecţiei venite dinspre Liviu Dragnea, angrenat momentan într-o  activitate care l-a îndepărtat de guvernare.

Povestea celor două fete cucuiete, care, chiar dacă vor aflat până la urmă ce caută ele în viaţa lor, nu vor şti niciodată de ce au ocupat funcţii înalte (manierele, deh), mi-a adus aminte bancul ăla în care două blonde au fugit una spre alta până ce s-a spart oglinda.… Citește mai mult

Eterna şi fascinanta Alina Mungiu-Pippidi ne spune că intrarea lui Dragnea la puşcărie omoară statul de drept

Alina Mungiu-Pippidi se lansează din nou într-o academică peroraţie. Ceva am înţeles însă de la eterna şi fascinanta noastră politologă: intrare lui Liviu Dragnea la puşcărie omoară statul de drept

…Nu sunt de acord cu o politică în care învingătorul îl bagă pe învins la pușcărie, asta omoară și democrația, și statul de drept. Dar nu văd cale de întoarcere la români, unde serviiciile controlează așa de mult din joc și au interes să țină partidele slabe și dependente ca să cîștige ele influență…, scrie doamna a în articolul Calea înainte!Citește mai mult

Sindicaliştii din penitenciare, mesaj de pomină pentru Dragnea: Bine ai venit acasă, Liviu!

Federația Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor, care a criticat frecvent actuala guvernare, în primul rând pe Tudorel Toader, fost ministru al Justiţiei, i-a transmis un mesaj de pomină lui Liviu Dragnea, tocmai încarcerat la Rahova: Bine ai venit acasă, Liviu!.

…Dacă reușea Tudorel să libereze toți deținuții, acum făceai pușcărie singur. Toată Rahova era, practic, a ta. N-ați reușit, și-a fost o doar o întâmplare că sluga s-a dovedit nevrednică. Greu eșec! Era, înțelegem, o măsură în programul de guvernare de rezervă(…) Camera o gasesti asa cum ai lasat-o cand ai redus de vreo 3 ori banii de investitii pentru penitenciare in timp ce plangeai si te smiorcaiai la televizor de mila miilor de infractori condamnati pe nedrept pentru crime, talharii, violuri, hotii si alte blestematii.Citește mai mult