Fiscul nu-l controlează pe fiul lui Dragnea la banii daţi lăutarilor, iar Teodorovici ne învaţă teoria derogării

După ce ANAF a început să trimită tinerilor căsătoriţi solicitări  pentru ca aceştia să declare ce relaţii economice au avut cu PFA, firme sau persoane fizice care le-au furnizat servicii de fotografie, muzică pentru petrecere şi restaurant, aflăm că fiul lui Liviu Dragnea, liderul PSD, este exceptat de la regulă.

Şi ştiţi de ce? Ei bine, pentru că s-a căsătorit recent. Aşa e  în democraţia noastră originală, de excepţie: cei care ne conduc şi, fireşte, rudele lor sunt derogaţi, la rigoare.… Citește mai mult

Petre Daea, ultima sa problemă existenţială sau cum se transformă obedienţa în datorie

Petre Daea, ministrul Agriculturii, are o problemă de-a dreptul existenţială. El susţine că există posibilitatea ca pesta porcină să fi fost dusă intenţionat în Teleorman, judeţ în care familia lui Liviu Dragnea, mai precis fiul liderului UPDATE:PSD, are o fermă de porci.

De fapt, Daea încearcă să ne arate cât îl preocupă o presupusă problemă a celui care conduce guvernul din care face parte printr-un exerciţiu de obedienţă.

UPDATE: Cei doi porci morți din cauza pestei porcine africane în Teleorman ar fi fost găsiți pe fondul de vânătoare care aparține familiei Dragnea.… Citește mai mult

Atunci când Dragnea este atacat în Parlament, Nicolicea taie microfonul vorbitorului VIDEO

Parlamentul Românei ar trebui să reprezinte cea mai înaltă redută a democraţiei. Însă, deocamdată chestiunea asta e doar un deziderat, de vreme ce Liviu Dragnea, liderul PSD, nu mai poate fi atacat nici în şedinţele acestui for suprem.

Iar dacă un parlamentar o face totuşi, deputatul PSD Eugen Nicolicea, azi preşedite de şedinţă al Camerei, o întruchipare a servilului aproape perfect, îi taie microfonul.

Dan Barna, președinte USR, în Parlament: O chestiune de procedură pe 151, aliniatul 5. O chestiune de natură personală.Citește mai mult

Viorica Dăncilă, hă-hă-hă şi umbra alungită a ignoranţei VIDEO

Eveniment astral. Avem începutul întrevederii dintre premierul Viorica Dăncilă și preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan cu sunet, graţie cotidianului turc Hurriyet, care n-a tăiat sunetul precum site-ul Guvernului Românei.

În imagini, fascinanta şi timorata Viorica Dăcilă, o mereu temătoare în umbra alungită a ignoranţei.

Erdogan: Welcome (Bine aţi venit)!

Dăncilă: Thank you very much. (Vă mulţumesc mult).

Erdogan: How are you? (Ce mai faceţi?)

Dăncilă: Fine, thank you. (Bine, mulţumesc)

Erdogan: Good. (Bun)

Dăncilă (intimidată): Hă-hă-hă.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=23&v=29pZgLKFmcw

Răspunsul ei, să-i zicem onomatopeic, este asemănător cu cel dat şi premierului Benjamin Netanyahu, în Israel.… Citește mai mult

Fericirea Noricăi Nicolai: Dacă va fi o nouă OUG 13, nu mai poate ieși nimeni

Norica Nicolai, eurodeputată, preşedinta Consiliului Naţional ALDE, spune că libertatea de exprimare nu este mai importantă decât respectarea legii. Totodată, Nicolai e fericită: nu mai poate ieşi nimeni în cazul unei noi OUG 13.

Ea a declarat, la RFI, că decizia ICCJ în privința adunărilor publice ar fi una normală, iar „lumea este liberă să protesteze şi să respecte acest minim principiu al declarării protestului”. Însă, dacă e să ne luăm după Nicolai, trebuie să manifestăm doar într-un cadru organizat.… Citește mai mult