Liviu Pleşoianu aruncă un «Hai, pa!» spre PSD, însă doar pe Facebook. E revoltat că n-o să-l pună Tudose pe listă

Iată, ceea ce se doreşte o despărţire a PSD de trecutul recent crează deja valuri. Liviu Pleşoianu, deputat PSD, ameninţă, din nou, că demisionează din partid. Motivul: fostul premier Mihai Tudose, care s-ar ocupa de trierea candidaţilor la viitoarele alegeri locale şi parlamentare, a spus că va fi o selecţie riguroasă şi nicio persoană condamnată definitiv nu se va regăsi pe vreo listă.

De fapt, pe Liviu Pleşoianu, răsfăţatul propagandei ruse, nu-l mai încape PSD. Iar asta nu pentru că Tudose ar fi al statului paralel, aşa cum sugerează deputatul, fără să aibă curajul s-o spună limpede, ci pentu că (ştie deja) nu se va afla pe nicio listă de candidaţi, indiferent cine o va întocmi.… Citește mai mult

Remus Pricopie, vulpea, cuibul şi «reformatorii» faţă cu aripa PSD Dragnea

După căderea Guvernului Orban, Remus Pricopie a fost propus premier de Marcel Ciolacu (în foto deschidere, stânga) şi Victor Ponta . Adică PSD şi Pro România mizează pe acelaşi om. Acum se aşteaptă reacţia lui Iohannis. Adică, numele celui care va fi nominalizat de preşedinte.

Pricopie, fost ministru al Educaţiei în Guvernul Ponta, şi actual rector al Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA) este cel care zicea, cu ceva vreme în urmă, că Romulus şi Remus au fost crescuţi de o vulpe, care i-a găsit într-un cuib.… Citește mai mult

Guvernul Orban a căzut. Urmează Orban II? Propaganda rusă, cea mai activă filială a PSD, l-ar vrea premier pe Dâncu

Moţiunea de cenzură, depusă de PSD, a trecut cu 261 de voturi. Guvernul Orban a fost demis după trei luni.

Drumul spre anticipate este deschis, dar lucrurile nu sunt simple, nici măcar teoretic. Acum, mingea trimisă de Marcel Ciolacu, Victor Ponta şi Kelemen Hunor este în terenul preşedintelui Iohannis. În consecinţă, îl va desemna, cel mai probabil, tot pe Ludovic Orban premier. Aşadar, vom avea un premier desemnat pentru un guvern Orban 2 şi, poate, chiar şi Orban 3.

Spun poate Orban 3, pentru că nici PSD, nici Pro România şi nici UDMR nu vor anticipate, mai ales înainte de locale, aşa că nu mă va mira deloc dacă Ciolacu şi Ponta vor vota un nou guvern Orban.… Citește mai mult

Am rupt-o în fericire: Gabriela Firea candidează la primărie, chiar şi dacă se votează timp de nouă zile. Zice că ea «nu fuge»

Cu ceva vreme în urmă, Gabriela Firea spunea: Bucureştenii au de ales între o certitudine, şi acea certitudine sunt eu. Memoria internetului, deh! Acum, primăriţa noastră n-a mai slobozit vreo abisală perlă, ci doar ceva pe lângă, afirmând că va candida indiferent de numărul zilelor de vot, fie ele patru, cinci sau nouă.

Întrebată dacă va rămâne candidatul PSD la Primăria Capitalei, chiar şi în cazul în care alegerile se vor desfăşura în două tururi, Gabriela Firea a răspuns: Indiferent de numărul de zile de vot, trei – patru – cinci – nouă, voi fi candidat, pentru că nu vreau să fug.Citește mai mult

Antagonisme: Firea zice că Orban e Dragnea 2, Pleşoianu o atacă fiindcă se ia de «privatul de libertate», iar propaganda rusă e vexată

În timp ce Eugen Teodorovici (PSD) afirmă: Ori pleacă Ciolacu (din PSD – n.m) ori eu, Gabriela Firea, aflată acum la vârful PSD, este atacată de Liviu Pleşoianu, deputat PSD, iar eu înţeleg că în acest partid lupta de clasă se ascute pe zi ce trece din cauza elementelor tot mai duşmănoase.

Pentru că Ludovic Orban vrea controale la primărie, Gabriela Firea spunea: Pentru mine, domnul Orban este Dragnea 2, a tăiat bugetul Capitalei, a asmuțit jumătate din Guvern asupra mea.… Citește mai mult