Am rupt-o în fericire: Gabriela Firea candidează la primărie, chiar şi dacă se votează timp de nouă zile. Zice că ea «nu fuge»

Cu ceva vreme în urmă, Gabriela Firea spunea: Bucureştenii au de ales între o certitudine, şi acea certitudine sunt eu. Memoria internetului, deh! Acum, primăriţa noastră n-a mai slobozit vreo abisală perlă, ci doar ceva pe lângă, afirmând că va candida indiferent de numărul zilelor de vot, fie ele patru, cinci sau nouă.

Întrebată dacă va rămâne candidatul PSD la Primăria Capitalei, chiar şi în cazul în care alegerile se vor desfăşura în două tururi, Gabriela Firea a răspuns: Indiferent de numărul de zile de vot, trei – patru – cinci – nouă, voi fi candidat, pentru că nu vreau să fug.Citește mai mult

Antagonisme: Firea zice că Orban e Dragnea 2, Pleşoianu o atacă fiindcă se ia de «privatul de libertate», iar propaganda rusă e vexată

În timp ce Eugen Teodorovici (PSD) afirmă: Ori pleacă Ciolacu (din PSD – n.m) ori eu, Gabriela Firea, aflată acum la vârful PSD, este atacată de Liviu Pleşoianu, deputat PSD, iar eu înţeleg că în acest partid lupta de clasă se ascute pe zi ce trece din cauza elementelor tot mai duşmănoase.

Pentru că Ludovic Orban vrea controale la primărie, Gabriela Firea spunea: Pentru mine, domnul Orban este Dragnea 2, a tăiat bugetul Capitalei, a asmuțit jumătate din Guvern asupra mea.… Citește mai mult

Dragnea, ultima dramoletă cu iz patriotard: N-a vrut să plătească «preţul» pentru a scăpa de puşcărie

La Înalta Curte s-a judecat astăzi a treia cerere de eliberare depusă de Liviu Dragnea. Cu un scenariu de dramoletă cu iz patriotard, el tot încearcă să-i convingă pe judecători că este nevinovat .

S-a spus că vreau să ies cu orice preț din închisoare. Nu vreau să ies cu orice preț și cred că stau nevinovat. Puteam să plătesc, dar nu am vrut să fac compromisuri, a declarat Dragnea în fața instanței.

Ulterior, la ieșirea din sala de judecată, întrebat de jurnaliști ce a vrut să spună în legătură cu preţul, iar el a zis: Prețul era România!Citește mai mult

Pe TVR o doare-n ştanga unui car de transmisie de iureşul stârnit de spectacolul lui Tudor Gheorghe

Privesc mirat la tot iureşul declanşat de difuzarea la TVR a spectacolului Degeaba 30, în care Tudor Gheorghe este protagonist, chiar de ziua de naştere a lui Nicolae Ceauşescu. Mulţi arată cu degetul spre menestrel. Nu-i contrazic, dar el are doar o mică parte de vină.

Adevărat, Tudor Gheorghe se dedă, nu de azi de ieri, la un soi de propagandă comunistă (niscai basme pentru îmbrobodit proştii). Pe scut, în cântecele sale, Tudor Gheorghe clamează împotriva UE şi lasă să se înţeleagă faptul că, acum, în România ar fi mai rău decât pe vremea Cârmaciului.… Citește mai mult

Învăţăturile ultimului «ministru» al lui Dragnea către ambasadorul Rusiei sau viceversa

Constantin Florin Mitulețu-Buică, şeful Autorității Electorale Permanente (AEP), numit şi ultimul ministru a lui Dragnea, s-a întâlnit cu Valery Kuzmin, ambasadorul Rusiei la Bucureşti, chiar de Ziua Unirii, ca să discute despre alegerile libere – esenţa democraţiei. Ca să vezi preocupări în zi de sărbătoare.

Din câte am aflat, pentru că n-au fost oferite prea multe amănunte, discuțiile dintre cei ar fi avut drept scop dezvoltarea unei relații de colaborare între autoritățile administrative autonome din cele doua ţări, specializate în materia organizării proceselor electorale, în vederea realizării schimbului de experienţă și de bune practici.… Citește mai mult