Lui Cornel Nistorescu îi pute totul, de când preferaţii săi nu mai sunt la butoane. L-a luat de cap duhoarea

Lui Cornel Nistorescu îi pute. Cam asta-i ultima sa marotă: duhoarea.

Dar duhoarea nu vine dintr-un bălegar sau dintr-o hazna! Scîrba aceasta de miros adie dinspre politică. S-au stricat politicienii. Le pute mintea. (…)Oamenii adunați în haite emană ceva mai scîrbos ca dihorii. La politicenii noștri put și gîndurile, chiar și proiectele. Pute prostia lor. Le pute și nehaleala, și disperarea cu care joacă piesa aceasta de servitori europeni, și tupeul lor de crai sfertodocți și moacele lor de eroi ratați care joacă fără talent secvențe gongorice dintr-un patriotism de paradă, scria Cornel Nistorescu în articolul Pute la greu!Citește mai mult

Anteniştii au rupt-o în fericire: Mircea Badea spune că-i depresiv

Mircea Badea susţinea că ar fi depresiv. Nu-i bine. Ce le va transmite el telespectatorilor săi fideli? Sper că nu energie redusă, tristețe persistentă ori derută emoțională. Mai ales că, se ştie, dacă starea sufletească a celor care-l privesc şi ascultă pe Badea e proastă, suferă şi oficina.

Mircea Badea, aseară la Antena3: Eu dacă m-aș autoexamina cu multă atenție, fără îngrijorare, am toate semnele unei depresii majore. Dar, prietene, hai cu egalarea. Îl am pe….

Însă, poate că depresia asta despre care vorbeşte Badea e doar o modalitate de-a gândi la propria persoană.… Citește mai mult

Alina Mungiu-Pippidi, «delir sclipitor»: România a ajuns în război cu Iranul

Alina Mungiu-Pippidi ţine musai să-l contrazică pe Morteza Aboutalebi, ambasadorul Iranului la Bucureşti, afirmând că am ajuns în război cu Iranul. Aboutalebi a spus recent, într-o conferinţă de presă, că ţara sa nu are intenţii războinice legate România, atâta vreme cât bazele americane de aici nu sunt folosite de Pentagon împotriva Iranului, dar analista noastră atomică – nu şi nu.

Aşadar, în pofida faptului că Morteza Aboutalebi susţinea că relaţiile dintre România şi Iran au fost deosebit de bune în ultimele decenii în toate domeniile – politic, economic, cultural, exprimând speranţa ca acestea să continue în aceeaşi manieră, Alian Mungiu-Pippidi publică în romaniacurata, site pe care-l controlează, articolul: Cum am ajuns în război cu Iranul (II).… Citește mai mult

Ingrid Mocanu, mesaj incalificabil după moartea Cristinei Ţopescu: Plăcerea haștagiană de a vedea semeni prin pușcării

După ce s-a aflat că a murit Cristina Ţopescu, în condiţii încă neelucidate, controversata avocată Ingrid Mocanu a postat pe pagina ei de Facebook un mesaj incalificabil. Într-un text pe care şi l-ar dori existenţial, avocata leagă cazul Cristinei Ţopescu de cel al lui Liviu Dragnea. Dar nu asta ar fi decăderea maximă, ci felul în care este catalogată Cristina Ţopescu.

Ingrid Mocanu, pe pagiana ei de Facebook: …Era (Cristina Ţopescu – n.m.) dintre aceia care iubea animalele… oamenii mai puțin… plăcerea haștagiană de a vedea semeni prin pușcării nu poate fi compensată decât cu aroganța că iubesc animalele.Citește mai mult

Tragedia de la Teheran faţă cu propagandistul Moscovei din România sau de la intoxicare la inepţie

Nu pricep în ruptul capului de ce propaganda rusă din România este atât de infantilă, ca să mă exprim elegant. Spun asta pentru că-i ştiut, Moscova stă bine şi cu intelligence-ul şi cu propaganda. Însă, iată, la Bucureşti are nişte corespondenţi şcoliţi parcă într-un colhoz îndepărtat din Uniunea Sovietică, ferm convinşi că, dacă rostogolesc non-stop sloganuri americane ridicole, sunt şi credibili.

De când observ cu atenţie propaganda Moscovei, am constat un fapt: ziariştii (hai să le spunem aşa) de la Sputnik, vocea propagandei ruse în România, îşi dau într-un aşa hal cu stângul în dreptul încât numai adepţi nu poate câştiga Rusia pe aici.… Citește mai mult