Va da Guvernul Orban bani pentru una dintre cele mai sinistre publicaţii, ca s-o susţină în vremea coronavirusului. Asta-i întrebarea

Aflu dintr-un articol publicat de site-ul AK24 Lumea Justiţiei (luju.ro) – poate una dintre cele mai sinistre şi toxice publicaţii din România, ca să mă exprim elegant – ar fi eligibilă să incaseze bani publici, conform ordonanţei Guvenului de sprijinire a presei care informează corect cetăţenii în vremea coronavirusului.

La sfârşitul anilor ’90, Răzvan Savaliuc, omul care, cel puţin aparent, coordonează luju.ro, combătea România Mare, tot o publicaţie sinistră, condusă atunci de Vadim Tudor. Ironia sorţii, Savaliuc dirijează acum un site care intoxică mai dihai decât o făcea revista lui Vadim Tudor în anii de glorie.… Citește mai mult

Incredibil, dar adevărat: Guvernul dă bani toxicelor Antena3, RTV ori lui Chirieac ca să prospere în vremea coronavirusului

Chiar dacă-i de necrezut, contribuabilul va suţine toxicele Antena3 ori RTV sau inepţiile debitate de controversatul Bogdan Chirieac pe site-ul controlat de el. Ziua Mondială a Libertății Presei (3 mai) coincide anul acesta cu Ziua mondială a râsului, dar numai de râs nu-mi arde. Ba dimpotrivă. Şi am să vă spun şi de ce.

Atunci când, atât eu, cât şi mulţi alţi ziarişti neînregimentaţi denunţam că, pentru interesele sale, Liviu Dragnea e gata să scoată România din UE şi poate chiar din NATO, Opozita, printre care şi liberalii, sufocată de PSD, spune că, iată vocea naţiunii este vie.… Citește mai mult

Nu-l întrebaţi pe Bogdan Chirieac de ce-i vin bani europeni. Nu-i place

Aflu cu oarece întârziere că o asociere de trei firme, printre care şi Press Media Electronic, administrată de Bogdan Chirieac, ar fi câștigat în procedura de licitație deschisă un contract în valoare între 650.000 şi 790.000 de lei de la Ministerul Fondurilor Europene, taman în ultima zi a mandatului Rovanei Plumb, o apropiată a lui Liviu Dragnea.

Banii de la Ministerul Fondurilor Europene ar fi pentru promovarea valorilor europene în România.

Incredibil! Bogdan Chirieac este omul prin intermediu căruia Liviu Dragnea, fost lider al PSD, a plasat în mass-media mesaje importante.… Citește mai mult

Buşcu, Chirieac, Pieleanu, Savaliuc ar fi plătiţi de PSD din banii pe care partidul îi încasează de la stat drept subvenţie

Aflu din Newsweek România ceea ce se vorbea de multă vrem în lumea presei: PSD şi-ar plăti gras ziariştii şi sociologii de casă, iar banii folosiţi ar fi cei încasați de partid de la stat, drept subvenție.

Doru Bușcu, de la Cațavencii, cunoscut drept unul dintre cei care-l consiliază pe lui Liviu Dragnea, liderul PSD, sta în capul listei cu cele mai mari sume de bani. Newsweek afirmă că acesta le-ar fi încasat de la PSD prin intermediul unor firme de consultanță.… Citește mai mult

Ţuţuianu, înjurăturile la adresa lui Codrin Ştefănescu şi banii pe care i-ar fi primit Antena3 pentru ca pesediştii incomozi să nu apără

Adrian Țuțuianu, vicepreşedinte PSD, susţine că Antena3 a primit două milioane de euro pentru ca anumiți lideri ai PSD să nu mai fie primiți în emisiuni. Tot de la Ţuţuianu aflăm că oxigenul guvernării se extrage şi din injurăturile care sparg ferestrele la sediul PSD, dar şi faptul  că Dan Voiculescu, omul care controlează Antena3, ar vrea o lege a amnistiei – ca să candideze la alegerile europarlamentare.

UPDATE: Antena3 susţine că îl va acționa în judecată pe Adrian Țuțuianu pentru declarații defăimătoare.… Citește mai mult