Papahagi contra trolii madam Şoşoacă, Severin & Co

Consemnez reacţia lui Adrian Papahagi, un intelectual foarte apropiat de ortodoxie, faţă de activiştii Moscovei în România care încercă să motiveze aberant invadarea Ucrainei de către Rusia. Am spus ortodoxie pentru că majoritatea adepţilor lui Putin de la noi, printre care se numără şi madam Şoşoacă, invocă viclean, într-un mod care nu poate inspira decât dispreţ, tocmai această confesiune majoritară în România pentru a-şi clama suveranismul, foarte convenabil acum Kremlinului.

Adrian Papahagi: Există o singură poziție acceptabilă, compatibilă cu credința ortodoxă și cu patriotismul: condamnarea fără rest a agresiunii criminalului de la Kremlin împotriva unei țări suverane.Citește mai mult

Am rupt-o-n fericire: Madam Şoşoacă vorbeşte şi cu Dumnezeu

Madam Şoşoacă are lumea la picioare. Ba chiar e mai dihai decât Petrache Lupu de la Maglavit pentru că, în calitate de autointitulat lider al rezistenţei mondiale a vorbit chiar cu Dumnezeu. Altfel nu le-ar fi spus unor coronasceptici din Italia: Dumnezeu nu este vaccinat și nici nu se va vaccina!

În timp ce Şoşoacă ştie cu precizie ce va face Dumnezeu în viitorul apropiat, George Simion şi camarazii săi din AUR continuă să se joace de-a Corneliu Zelea Codreanu în eterna şi fascinanta Românie.… Citește mai mult

George Simion a scos din nou cuvintele bombastice la defilare

Parchetul de pe lângă ICCJ deschide un dosar penal fiindcă AUR a minimalizat Holocaustul, iar George Simion, care va fi audiat în acestă cauză, scoate din nou cuvintele bombastice la defilare. Adică, a spus Simion la RTV: Noi avem încredere în justiţie şi în poporul român că o să ne sară în ajutor….

Traducând din română în română declaraţia lui Simion, poporul român înseamnă, de fapt, niscai susţinători AUR. Aceştia, sugerează el, vor sări în ajutor punând de-o revoluţie, dacă Parchetul va formula acuzaţii împotriva liderilor AUR, iar, ulterior, tărăşenia se va tranşa în justiţie.… Citește mai mult

Premieră în politichia românească: Madam Şoşoacă s-ar putea ciorovăi chiar cu ea însăşi

Şoşoacă şi Terheş, pe vrema în care se dădeau împreună în stambă

Senatoarea atomică a reuşit performanţa să-i măscărească şi pe ultimii ei aliaţi politici. Mă refer, în primul rând, la George Simion, copreşedintele AUR, şi la Cristian Terheş, întrat în PE pe listele PSD, autorul unor halucinante şi răstite discursuri antivaccinare.

Însă nu doar celor doi ultranaţionalişti le-a spus Diana Iovanovici-Șoșoacă – marş!, ci şi lui Călin Georgescu, eternul premier propus de AUR, cel care susţinea, nu cu multă vreme în urmă: Șansa României este înțelepciunea rusească.… Citește mai mult

Madam Şoşoacă pretinde că poate distruge UE şi NATO sau dezinformează, manipulează, defăimează, ceva tot rămâne

Încă de când a intrat în Parlament pe listele AUR, Diana Iovanovici -Şoşoacă nu face altceva decât să exploateze politic scandalurile pe care chiar ea le declanşează. Totodată, pentru a spori numărul adepţilor avizi de tot felul de teorii ale conspiraţiei, madam Şoşoacă răspândeşte şi informaţii care nu s-au dovedit niciodată a fi adevărate. Adică, informaţii false. Legat de acest ultim aspect, cei în drept nu au reacţionat, sau, dacă au făcut-o, am avut parte doar de comunicate insipide, formulate în cel mai autentic limbaj de lemn.… Citește mai mult