Gâdea nu mai poate trăi în România: nu se mai împacă nici cu dumnezeul banului

Aseară (26 noiembrie) zapam, uşor deconectat de la tumultul cotidian. La un moment dat, în faţă îmi apare Mihai Gâdea. Când să trec mai departe, îl aud lamentându-se. Ideea era că nu se mai poate trăi în ţara asta. Să înţepenesc, nu alta. Rar am văzut un asemenea exerciţiu de ipocrizie.

Deja cred că distanţa dintre ceea ce este şi ceea ce vrea să pară realizatorul de la Antena 3 se apropie de infinit. Păi cum altfel, de vreme ce Gâdea nu mai poate trăi, în pofida faptului că ridică, lunar, vreo 15.000 de euro.… Citește mai mult

Cătalin Botezatu i-a dus la biserică, dar i-a răpus Facebook-ul

UPDATE/Azi dimineaţă aflu că, brusc, Andrei Baciu a fost retras de pe lista miniştrilor, invocându-se controversele publice. Respectivele controverse poartă numele Facebook.

Iată-l pe Andrei Baciu, tânăr medic, fost manechin, propus de Dacian Cioloş, premierul desemnat, pentru fotoliul de ministru al Sănătăţii.


Chiar dacă Baciu a terminat doar în urmă cu patru ani facultatea, trăgeam oarece speranţe legate de sistemul nostru sanitar. În primul rând mă bazam pe faptul că Botezatu a declarat, la un moment dat: „Eu mi-am dus şi manechinele şi manechinii la biserică”.… Citește mai mult

De la MISA la Dacian Cioloş, omul pe care Traian Băsescu îl vede premier

Traian Băsescu, fost preşedinte, scrie pe pagina sa de Facebook (Comunitate) că este posibil ca Dacian Cioloş (foto) să fie premierul agreat de actualul preşedinte Klaus Iohannis.

„Este doar o părere. Uneori, un preşedinte poate lucra şi la imaginea lui.
Dar, dacă pentru imagine sacrifici stabilitatea guvernamentală, cu siguranţă este un cost prea mare pentru ţară, mai ales când ştii numele premierului Cioloş pe care vrei să-l desemnezi.
În afara desemnării imediate a premierului, teatrul consultărilor prelungite este o mizerie provincială care nu se ridică la nivelul celui mai important om în stat”, susţinea Băsescu, aseară, pe Facebook.… Citește mai mult

Ponta demisionează, iar Palada, consilierul său, s-a sinucis, din nou, degeaba

După protestul de aseară, guvernanţii, mă refer la cei de la vârf, au ales, iniţial, tăcerea.  Asta ca să nu regrete, ulterior, declaraţiile.

Apoi, brusc, azi dimineaţă, Victor Ponta şi-a depus mandatul. Asta pentru ca tăcerea să nu fi interpretată drept o desăvârşită expresie a dispreţului. Nu ştiu însă dacă premierul s-a şi temut de vocea străzii ori altele îi sunt calculele.

Cert e că un subaltern a lui Ponta, şi aici mă refer la Mirel Palada (foto), consilierul premierului, n-a tăcut.… Citește mai mult

Atunci când prostia are oroare de anonimat

Pe vremuri, unii scriau în ziarul Scînteia despre fericire de a studia în URSS, arătând astfel opţiunea lor politică.

Acum, vremurile s-au mai schimbat – se clameaza nerozia.

Aşa că o fătucă de la Antena 3, pentru care prostia nu este un handicap, cel puţin după modul în care alătură cuvintele, scrie zâmbind (fiindcă are ce mai „mişto meserie din lume”) despre cum a început ea cu Udrea şi a sfârşit cu incendiul în care au murit 29 de oameni, iar 146 sunt răniţi, dintre care 80 foarte grav.… Citește mai mult