Ghişe vs Tatoiu sau de ce trebuie trimişi nătărăii cu aspiraţii înalte la Fisc

Aseară, la tv, domnul Ioan Ghişe se certa aprig cu doamna Monica Tatoiu. Primul, părea neschimbat: acelaşi Bulă al liberalismului românesc.

Însă doamna Tatoiu, cu totul altă femeie: una profund evlavioasă. Bănuiesc faptul că, mai nou, aspiră să devină Sfânta Monica – încerc doar să dau o explicaţie acestei transformări neaşteptate. Cert e că nivelul discuţiei dintre cei doi mi-a arătat, încă o dată, ce aspiraţii înalte au nătărăii, fie ei agresivi ori bisericoşi, dar şi cât de bine ar fi pentru noi toţi că prostia să fie impozitată.… Citește mai mult

Pâlşule, trimite-ne pe toţi în Africa de Sus. Doar acolo vom scăpa de Băsescu, Ponta şi Antonescu

Dacă nu ştiţi încă cine-i Mihai Pâlşu, în prezent directorul ziarului Puterea, nu vă faceţi mari probleme. De-acum, niscai gafe monumentale – comise pe o suprafaţă de doar două rânduri – l-au trimis în galeria nemuritorilor. Cu siguranţă veţi auzi de el pentru că, aureolat de glorie, directorul sus-numit are deja locul său în capitolul „Aşa nu” al istoriei presei româneşti postdecembriste.

Să conduci un ziar în timp ce afirmi, într-un editorial care se doreşte super inteligent, că Victor Ponta va fi prezent în „Africa de Sus” la „Congresul Internaţionalei Socialist”, e o performanţă aproape fără precedent.… Citește mai mult

Crin Antonescu nu-i Miloşevici. Mai degrabă, domn’ Nae Caţavencu

Domnul Crin Antonescu a plecat în concediu, în Italia, ca să se refacă după luptele grele de dinainte şi de după Referendum. Sper că vacanţa la Napoli îl va mai potoli pe năbădăiosul încă interimar. Nu de alta dar, de 22 de ani încoace, n-am auzit un politician să spună atât de multe tâmpenii pe minut – pe deasupra şi extrem de înverşunate. Am zis „tâmpenii” fiindcă nutresc speranţa că, la mijloc, este vorba doar despre diletantism politic, nu despre vreo anumită strategie.… Citește mai mult

Mai avem o şansă. Mădălinei Pamfilie i s-a spus ca nu-i perfectă

Mădălina Pamfilie a susţinut examen la Facultatea de Teatru şi Film din cadrul Universităţii Hyperion, dar a obţinut nota 4 din cauza unei prestaţii de-a dreptul ilare. Drept să spun, sunt chiar surprins de eşecul divei de mucava cu minte infantilă.

Constat însă cu bucurie că speranţa n-a murit în România. Mai există oameni în ţara asta – mă refer la cei din comisia de examinare – care sancţionează prostia, fie ea şi excesiv televizată. Şi aici nu-i vorba despre vreo prostie oarecare, ci despre una crasă, cu aversiune de anonimat.… Citește mai mult

Onoarea domnului Crin Antonescu

După cum am mai spus, prin gestul lor nesăbuit şi, cred eu, iresponsabil, Crin Antonescu şi Victor Ponta l-au reîncărcat pe Traian Băsescu, lipsit de orice energie politică înainte de a fi suspendat.

Acum, după decizia CCR de invalidare  a referendumului, domnul Crin Antonescu pare atât de speriat, încât se răfuieşte cu toată luma: cu presa ticăloşită, cu Comisia Europeană, cu Angela Merkel (pentru care a făcut o fixaţie), cu Mugur Isărescu, cu serviciile secrete şi, în general, cu orice muritor ori instituţie care îi atrage atenţia că războiul pe care-l duce cu Băsescu este deja unul personal.… Citește mai mult